Velká noc

Velká noc

Těšín – středa 29.4. 10:00 - Film Velká noc nás seznamuje s nočním životem transsexuála, drogově závislé a později těhotné prostitutky, zkrachovalého boxera a jeho přítelkyně prostitutky zakoušející gemblerství, matky alkoholičky, užívající si diskotéky jako zamlada a její dcery, která střídá partnery jako ponožky. Bohužel pro diváka, který se chtěl opravdu něco dovědět o osudech lidí, kteří si zvolili tuto dráhu, je Velká noc jako „studie“ nočních charakterů poněkud povrchní.
Snímek je pásem za sebou nalepených nesouvisejících scén, ve kterých se člověk občas ztrácí, a zmatené krátké dialogy, které se objeví jednou za deset minut, o dané situaci mnoho nenapoví. U monologů je to ovšem jinak, každá postava o sobě či svém životě něco málo prozradí. Z rozmluvy těchto osobností tak můžeme usoudit, proč se vydaly touto cestou a někteří z nich snad i naznačují, že se jim tento styl života nelíbí a chtěli by to změnit. Kupříkladu prostitutka závislá na pervitinu – podělí se s námi o fakt, že má děti, ale všechny jí byly odebrány. V dalším záběru je již očividné, že je znovu těhotná a hovoří o přání dát dítěti krásný život a o tom, že by se chtěla postarat alespoň o něj. Na závěr je nám však poskytnut pohled na to, jak si do obou paží střílí dávku. Na druhou stranu transsexuální prostitutka nás z vězení přesvědčuje o tom, že se jí její život líbí a to hlavně proto, že si pokaždé užívá pohled mužů na fakt, že i ona je vlastně mužem. Jediným případem, který vypadá nadějně, je matka alkoholička. Během filmu jsem si mohli povšimnout, že z bytu, jež připomíná spíše skladiště, se stal čistý a uspořádaný prostor. Pošramocené vztahy s rodinou, které popisovala před scénou hysterického pláče nad dávným úmrtím matky, se snaží napravit výletem do Paříže s dcerou, která ani v cizině neměla problém najít muže na jednu noc. Prostitutka gemblerka také nevypadá zrovna beznadějně. Snaží se svého přítele bývalého boxera přesvědčit, že cigarety a pivo nejsou vše. V závěru filmu můžeme vidět, že si finančně polepšila – ocitla se v luxusním hotelu s výhledem na jakési velkoměsto. Kde na to ale vzala, zda prostitucí nebo legálním zaměstnáním, zůstává tajemstvím.

Osobně nevím, co si mám o tomto díle pana Petra Hátleho myslet. Po technické stránce je lepší než lecjaký celovečerní trhák. Avšak obsah až tak naplňující není. Ačkoli zachycuje realitu takovou, jaká je, nedovídáme se o ní nic jiného, než že prostě je. Člověk pak ze sálu odchází v domnění, že tyto existence jsou marné a nenapravitelné a vlastně dobře jim tak, že žijí na ulici.

Autor článku : Pavla Binarová

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>