Třetí den filmového festivalu Kino na Hranici.

KNH LOGO CZ webČeský Těšín 30. 4. 2016

Dnes jsem vyrazil už dopoledne. Viděl jsem Návrat idiota, u kterého se smál celý Dom a dva velmi poučné dokumentární filmy. Ještě než jsem zhlédl další filmy, objevil jsem hned za náměstím malý parčík u kostela, kam doporučuji se vydat, pokud si chcete na chvíli odpočinout v klidu.

První byl inspirující film Češi proti Čechům, který chytře pojednává o hloupé nenávisti mezi „bílými“ a romy. Kéž by lidé nebyli tak zaslepeni.

Druhý film byl docela strašidelný dokument o Slovence, která se provdala a přestěhovala do Libye, kde časem vypukla válka. Slovenka vypráví svůj příběh o tom, jak je to děsivé, když nevíte, jestli se dožijete dalšího dne a když ztrácíte vy nebo lidé v okolí své blízké. Opravdu si člověk uvědomí, jakou hodnotu má život. Jak bylo ve filmu řečeno, tak problémy typu nefunguje mi topení nebo třeba došla mi pasta ani zdaleka nejsou problémy.

Když přecházíte mezi kiny po skončení filmu, je podle mě zajímavé sledovat lidi, protože jednak už si začnete pamatovat některé lidi, ale hlavně se vždy pohybuje vaše skupina směrem z kina a druhá skupina naproti vám do kina. Nejzajímavější to je podle mě sledovat jako nestranný pozorovatel, když nemáte co dělat. Mimochodem vzdálenost mezi jednotlivými kiny je vpořádku a ze vzdáleného Domu do Centralu dojdete za cca 10 minut.

To byl třetí den filmového festivalu Kino na Hranici. Byl nabit energií a na všech je to vidět.

 

Daniel Hanslík

 

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>