Slavnostní zahájení

Slavnostní zahájení

Těšín úterý 28.4. 19:00 - Slavnostní zahájení festivalu Kino na hranici se konalo v kině Piast a v Cieszynském Teatru. A jelikož slavnostní zahájení v divadle je takové ještě o něco slavnostnější, rozhodli jsme se pro tuto možnost. Nekonaly se žádné konfety ani fanfáry ani nic podobného… až takovou slávu z toho asi udělat nechtěli. Naštěstí. 

Na pódium nastoupily dvě sympatické dámy s jejich proslovem. Jeden česky, druhý polsky. Nejsem si úplně jistá, jestli obě říkaly totéž, ale tipuji, že ne. Každopádně, v češtině nám byli představeni partneři festivalu. A to je tak vše. Kdežto polsky bylo řečeno snad všechno, bohužel kromě jmen organizátorů a několika slov, které se tady u nás v pohraničí běžně užívají, jsme nerozuměli téměř ničemu, čili ve chvílích, kdy se jedna polovina divadla ze srdce smála a tleskala projevu již od pohledu velmi veselé dámy, ta druhá půlka zkrátka seděla a hleděla, občas se přidala k potlesku.

Když jsme všichni zatleskali organizátorům, kteří se postupně odebrali, nastoupili na pódium jakýsi ‚Pat a Mat‘ v pracovním oděvu. Časem jsme se dověděli, že se v tomto oblečení cítí nejlépe a že tedy také patří k organizátorům festivalu. Rovněž to byli vtipálci a rovněž jeden z Česka a druhý z Polska. Oba však byli velmi hovorní a tak se mohl zasmát i český divák. Pobavili nás i zvukaři a osvětlovači, kteří tlumili, vypínali a zapínali všechno, co se dalo, a tím jim trochu znemožňovali práci.
Smích nás ale přešel, když jsme se dověděli, že jeden z hostů večera, Bolek Polívka, se bohužel kvůli natáčení nemohl dostavit, a tak nám zanechal videozprávu, které předcházel stručný zábavný životopis.

Režisér filmu oficiálně zahajujícího Kino na hranici, Tomáš Svoboda, se však v pořádku dostavil a tudíž nám mohl sdělit něco málo o Hodinovém manželi, popřípadě o sobě a své tvorbě. Těžko říct, zda-li chtěl oděním zapadnout mezi naše moderátory, avšak jestli ano, mohlo by mu to být vytýkáno. Přeci jen by se od něj čekalo oblečení společenštějšího rázu.

Ve chvíli, kdy řekl vše, co chtěl a jeho překladatelka dokončila jeho překlad, v sále nastalo ticho a tma, a již jsme si mohli vychutnávat humorný film Hodinový manžel.

Kromě chybějícího českého, potažmo polského překladu, nelze zahájení nic vytknout. Na nic nebylo třeba čekat, bylo dostatek místa k sezení, věci jsme si mohli odložit v šatně a všudypřítomní organizátoři byli vždy nápomocni.

Autor : Pavla Binarová + Vojtěch Petruňa

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>