Ohlédnutí za mezinárodním novinářským kurzem v Jablunkově

Ohlédnutí za mezinárodním novinářským kurzem v Jablunkově

JABLUNKOV – Týdenní mezinárodní kurz věnovaný začínajícím novinářům uspořádala ve dnech od 12. do 18. ledna 2014 těšínská organizace Petrklíč help. Pozvání přijalo třicet účastníků ze šesti evropských zemí: Polska, České republiky, Holandska, Slovinska, Španělska a Itálie. Skupina převážně mladých lidí si s sebou přivezla rozmanité životní i profesní zkušenosti: někteří z mediální branže, jiní z organizací zaměřených na práci s mládeží, další už na vlastní kůži zažili nezaměstnanost.

Zprávy z batůžku
Backpack žurnalismus (BPJ) je poměrně mladý přírůstek v rodině novinářských postupů. Jeho hlavní předností jsou minimální nároky na technické vybavení. Odtud také pochází název: všechno, co k novinářské práci potřebujete, totiž můžete sbalit do malého batohu (anglicky backpack). Lidem a místu, o nichž píšete nebo točíte, jste tak mnohem blíž než třeba s přenosovým vozem a velkou profesionální kamerou.
Program týdenního školení umožňoval si tuhle bezprostřední novinářskou práci vyzkoušet na vlastní kůži. Hned druhý den se účastníci kurzu vydali do terénu s jasným úkolem: vytvořit během jediného dne novinářský materiál, který bude nějak spojený s Jablunkovem. V ulicích města i na polích a zahradách se vyptávali místních, jak se jim tu žije.
Pro řadu účastníků to byla první zkušenost s novinářskou prací, natáčením nebo stříháním videa. „Jít do města a natočit krátké video o tom, jak a kde místní nakupují, to byla docela výzva. Nikdy by mě nenapadlo, že něco takového a v tak krátkém čase dokážu,“ říká Mojca Mayr z Lublaně. A Jablunkovští zase statečně čelili skupinkám anglicky mluvících zvědavých cizinců, kteří si je fotili, točili a vyptávali se na nejrůznější věci.
Gianni Dibiase, který na kurz přijel z Itálie, ocenil propojení mediální teorie a praxe. „Všechny aktivity, které jsme dělali, probíhaly velice prakticky a hravě. Díky tomu měly velkou sílu. I když byly nabité informacemi, snadno jsme je vstřebávali, protože nebyly nudné. Neseděli jsme jenom a neposlouchali teoretickou přednášku. Při natáčení rozhovorů s místními ve městě  jsme teorii převáděli do opravdového života.“

Tvůrčí práce pod tlakem
Účastníci týdenního tréninku v neuvěřitelně krátkých časech ve vzájemné spolupráci vytvářeli videa, fotografie, slogany či nápady na projekty. Tak například měli za úkol během patnácti minut natočit video nebo vytvořit sérií fotografií na dané téma. Hodně času také věnovali diskusím, třeba o roli sdělovacích prostředků ve společnosti nebo o etických otázkách a využívání médií při práci s mládeží. Anita Kacmarczyk z Cieszyna shrnuje svoje pocity: „Kurz byl skvělý. Naučila jsem se opravdu hodně, jednak o samotné metodě BPJ, ale i technické věci, třeba jak stříhat video nebo jak vyprávět dobré příběhy, to bylo asi to nejlepší. Také se mi moc líbila diskuse o médiích a demokracii.“
V posledních dnech kurzu jeho účastníci vytvářeli smysluplné aktivity pro mládež. Backpack žurnalismus se totiž k tomu skvěle hodí. Nenuceně využívá dovednosti mladých lidí v oblasti sociálních sítí a informačních a komunikačních technologií jako jsou mobilní telefony, počítače a další elektronické hračky. Podněcuje je, aby prozkoumali svět kolem sebe a vyjádřili svůj názor na něj. Zároveň je učí mnoha dovednostem, které jim mohou pomoci získat práci,  motivovat k vlastní aktivitě, což je v době, kdy roste nezaměstnanost mladých, velmi aktuální.
Tak třeba Mojca, která miluje akrobacii, tanec a fireshow, ale momentálně je bez práce, plánuje některé části metody BPJ použít  při výuce pohybového divadla. Anita zase chce BPJ zapojit do projektu zaměřeného na ekologii a recyklaci.
A ostatní? Podle lektorky Tadeji Mesojedec ze Slovinska se během jednoho týdne podařilo předat spoustu znalostí, zkušeností a kompetencí. Jablunkov k tomu se svou poklidnou atmosférou, daleko od shonu města jednoznačně přispěl.

Jitka Kolářová, účastnice kurzu BPJ v Jablunkově, 21.1.2014

Česko-holandsko-slovinsko-polský tým stříhá film o lokálním jídle.

Česko-holandsko-slovinsko-polský tým stříhá film o lokálním jídle.

Projekt byl podpořen v rámci programu "Mládež v kraji".

Mezinárodní kurz v Jablunkově byl podpořen v rámci programu „Mládež v kraji“.

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>