Nový Jubilejní zdobí květy bedrníku

Nový Jubilejní zdobí květy bedrníku

LUHAČOVICE – Teplé podzimní dny lákají do lázní návštěvníky z blízkého i dalekého okolí k procházkám a ochutnávkám léčivých pramenů.  Jeden z nich, Nový Jubilejní, zpřístupnily počátkem září veřejnosti Lázně Luhačovice na Lázeňském náměstí poblíž Společenského domu.

Tento přírodní léčivý zdroj doposud využívaly k minerálním koupelím a inhalacím. Nový Jubilejní je přírodní, silně mineralizovaná uhličitá jodová voda hydrogenuhličitano-chlorido-sodného typu se zvýšeným obsahem bromidů, barya, fluoridů a kyseliny borité.

Pavilon je komponován do kruhu. Uprostřed se nachází vodní prvek, jehož tvar připomíná krystal soli. Horní část kvádru tvoří skleněná nádoba, pod níž se rozstřikuje voda a přináší tak pohyb do celé kompozice. Minerální vodu lze nabírat u čtyř okrasných kohoutků ovládaných fotobuňkou. Reagují na pohyb návštěvníka při vstupu do prostoru, nikoliv až u pramene. Boční stěny kvádru zdobí květy bedrníku, které se staly základním motivem a inspirací Jurkovičovy architektury. Celý prostor doplňuje lavice s opěradlem komponovaná jako pohodlné křeslo k odpočinku. (es), 31. října 2013

luhacovice

Dílo vzniklo dle architektonického návrhu manželů Vránových a autorem krystalu je sochař Ondřej Oliva, syn známého umělce Otmara Olivy.
Foto: Eva Sošková

lazne_2

Fotografie ze slavnostního otevření Nového Jubilejního pramene.
Foto: www.lazneluhacovice.cz

 

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>