Návratův Anděl houslí zní v ostravských chrámech

Návratův Anděl houslí zní v ostravských chrámech

Koncert Václava Návrata, houslisty a skladatele, se uskutečnil 24. června 2014  v kostele Panny Marie Královny v Ostravě – Mariánských Horách.  Ostravský rodák zde představil svůj sólový projekt Anděl houslí. Přináší v něm novou inspiraci pro mladé i starší posluchače jako příklad spojení duchovní tradice s moderní tvorbou. Je fascinujícím zážitkem poslouchat vzácný starý barokní sólový nástroj ve velkém chrámovém prostoru.

,,Zvuk houslí, coby andělského nástroje v dlouhém dozvuku kostela, je snad tím nejniternějším, co lze v hudbě uslyšet“, uvedl sám autor.  Svým projektem se vrací na Ostravsko. Na koncertu v Mariánských Horách zazněly například skladby Radhošť a Hostýn. A také Rajská zahrada, Jan Křtitel a Sen svaté Terezie, které jsou součástí nově vznikající suity na biblická témata.  Bylo velmi zvláštní, přínosné a intimní, že Václav Návrat uváděl svůj koncert zasvěceným průvodním slovem. Vyprávěl o historii spojené s provedenými barokními skladbami i o duchovních souvislostech staré hudby v zrcadle moderního umění a života.

Václav Návrat je ostravským rodákem a nyní žije v Praze. Vystudoval konzervatoř v Ostravě a Akademii múzických umění v Praze, je uměleckým vedoucím několika souborů staré hudby a sólistou na barokní a klasicistní housle. Se svými soubory natočil desítky CD a vystoupil v řadě zemí světa. Nedávno vydal souborně všechny Sonáty a partity J. S. Bacha pro sólové housle. Je to první nahrávka u nás využívající autentický barokní nástroj a smyčec.
Po vzoru starých velkých houslistů komponuje Václav Návrat také vlastní skladby. Po osmnáctidílném cyklu Alchymie pro housle a bicí nástroje píše právě rozsáhlý soubor skladeb pro sólové housle s názvem Moje vlast (Mia patria). Jde o kompozice na témata místních reálií. Ty mají v koncertních programech často ještě větší ohlas než barokní skladby.

Další koncerty v Ostravě
Jelikož mělo Návratovo vystoupení v Mariánských Horách u posluchačů veliký ohlas, cyklus koncertů pokračuje 28. srpna 2014 v 19 hodin v mariánském kostele v Přívoze.  Do konce letošního roku Václav Návrat uspořádá ještě několik setkání s Andělem houslí v kostelech v Ostravě a okolí. V budoucnu se s tímto duchovním poselstvím účastní i benefičních akcí v několika dalších městech severní Moravy. (sc),23. srpna 2014

Andel housli - plakat A3 Privoz

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>