Český i polský Těšín se oblékly do černobílých pruhů.

KNH LOGO CZ webČeský Těšín 29.4.2016

Český i polský Těšín se oblékly do černobílých pruhů. Jsou všude. Na plakátovacích stanovištích i výlohách velkých i malých krámků. Můžete si vychutnávat ranní kávu, listovat programem, které jsou všude na stolech a přemýšlet, na co si zajdete dnes. Třeštíková nebo Kroner? Komedie nebo drama? Central nebo Teatr? Festivalové dny jsou naplněny příjemnými dilematy. Pro nejrůznější kluby a restaurace je participace na festivalu prestižní záležitostí, je to něco, co teď letí. Osudovým číslem je osmnáctka, vyvedená výraznou červení, symbolicky otevírající bránu do dospělosti.

Sem a tam korzují lidé s visačkami, černobílé tašky se jim houpají na rameni. Patří do klubu, ve kterém najdou filmové kritiky, herce, režiséry a filmové fanoušky. Ocitají se v úplně novém světě.

Během druhého dne stále ještě přijíždějí hosté, kteří to včera nestihli, a tak se atmosféra pořád ještě proměňuje. Přesto, když procházím večerními ulicemi, připadám si skoro jako v Karlových Varech. Zámecká kavárna má protentokrát otevřeno dlouho do noci, je příliš mnoho lačnících po dobré kávě, aby se je dalo odmítnout. Naproti v zámeckém pivovaru se ve dne vaří pivo a večer se popíjí, přitom se tvrdí muzika.

Jsem tady krátce a tak žasnu, jak se Těšín – to trochu ospalé, avšak malebné město, které toho má tolik za sebou a které už jsem stihl přijmout za své – proměnilo a vyspělo. Je z něj lev salónů, připraven pohostit všechny, kteří touží po zábavě. Všude je živo a barevno. V klubu Kogútik kluci řežou do kytar a trochu přiopile pějí kamarádovi k narozeninám. Užívají si svůj vlastní festival. V garáži budovy hraniční stráže. Tomu říkám underground. Za černou plachtou lze najít svět o rozměrech ne o moc větších než 15 metrů čtverečních, ale jeho ozvěny lze slyšet do daleka. Ne nadarmo se festival jmenuje More Space. Je to akce nadšenců. Ve srovnání s dospívajícím Kinem na hranici je to ještě dítě, huberťák. Při všech těch oficialitách je to příjemné osvěžení. Vždyt jsem říkal, že v Těšíně je prostor pro všechny zábavychtivé.

Jen štamgasty od Huberta nic z toho moc nezajímá. Dál si kouří své cigarety, rozebírají důležité události a upíjejí ze svých sklenic. Přesto i tam je cítit jakási změna a pohnutí. Je cítit po pečeni. Hostinský ven vytáhl gril.

Tohle je Těšín.

 

Jakub Sonnek

 

 

 

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>